Sarı yapışkan tuzak nedir ? Ne işe yarar ?


Çok uzun yıllardan beri  bazı sinek türlerinin sarı renk tarafından çekildiği bilinmektedir. Sarı renkli plastik levhalar üzerine renksiz, kokusuz, kurumaz ve suda çözünmez bir böcek yakalama zamkı olan KAPAR®  sürülerek bu tuzaklar oluşturulur (SYT hazırlanması.doc1).

Sarı Yapışkan Tuzaklar ; 
Beyaz sinek, yaprak galeri sinekleri, thrips, yaprak bitleri, kiraz sineği,zeytin sineği vb. gibi bir çok zararlı böcek türünü yakalar.

Bu tuzaklar genel olarak  iki farklı amaçla kullanılır.
Monitör amaçlı kullanımı : Zararlı yoğunluğunu izlemek için kullanılırlar. Çoğunlukla seralarda 1000 m2 ye 5 tuzak, kiraz ve vişne bahçelerinde 2 adet/dekar asılır. Üzerlerine yapışan zararlı türler  birkaç günde bir sayılarak  ergin uçuşu ve zararlı yoğunluğu saptanır. İlaçlamalar buna göre planlanır.  Monitör amaçlı kullanım özellikle düşük toksisiteli ve etki süresi kısa olan bitkisel kökenli ekstrakların, insektisit sabunlarının,  bakteri ve virus preparatlarının  kullanılması durumunda çok önemlidir.

Mücadele amaçlı kullanımı : Talimatında önerildiği şekilde asılan tuzaklar,  sera, kiraz, zeytin, vb. bahçeleri, havuç, nohut, pamuk vb. tarlalarında zararlı türlerin  erginlerini  yakalayarak yumurta bırakmalarını engeller. Böylece bu zararlılarla  ilaçsız(zehirsiz) mücadele yapılmış olur. Üründe ilaç kalıntısı olmaz, ürün kimyasal bir madde ile temas etmediği için renk, aroma, tat istenilen özelliklerini kazanır.

SERA BÖCEKLERİ İLE İLAÇSIZ MÜCADELE DE SARI YAPIŞKAN TUZAKLARIN  HAZIRLANMASI, SERALARDA  KULLANIMI  VE AVANTAJLARI

Sarı yapışkan tuzak nedir ? Ne işe yarar ? 
Sarı Yapışkan Tuzaklar ; Beyaz sinek, yaprak galeri sinekleri, thrips, yaprak bitleri vb. gibi bir çok zararlı böcek türünü yakalayarak, bu böceklerin seralarda zarar yapmasını önlerler. Pestisit kullanılmadan yapılan bu  zirai  mücadele şekline biyoteknik mücadele denir. Tarım ve Köy işleri Bakanlığının uygulama talimatı olan  Zirai Mücadele ve Entegre  Mücadele Talimatlarında  sebze ve süs bitkisi seraları için önerilmiştir. Bu teknik organik tarım ve IPM çalışmalarında da başarı ile kullanılmaktadır.

Sarı yapışkan tuzaklar nasıl hazırlanır ?
Sarı yapışkan tuzaklar ; 20x25 cm ebatlarında sarı renkli plastik levhaların her iki yüzüne KAPAR® sürülerek oluşturulur. 20º C nin üzerinde spatüla ile kolayca sürülebilir. Düşük sıcaklıklarda , ince bir tabaka halinde sürmek için, ben mari yöntemi ile ISITARAK veya TİNER ile karıştırılarak inceltilen KAPAR®  , bir tepsi içinde, Rulo Fırça  ile çok ince bir tabaka halinde sürülmelidir. . 1 kutu KAPAR® en az 100 Ad. Sarı levhanın  (20X25 cm) her iki yüzünü kaplar.
Bu miktar 1 dekar (1000 m2)  sera için yeterlidir.

Sarı yapışkan tuzaklar nasıl kullanılır ?
Seralarda,  ekonomik öneme sahip zararlıları  daha ucuz, etkili ve  daha kolay  bir şekilde sarı yapışkan tuzaklarla kontrol etmek mümkündür. Bu tuzaklar  seralarda zararlının görülmesinden sonra asılabilirse de en uygun  zaman fide dikiminden hemen sonradır. 3 m aralıklarla testere dişi şeklinde, bitkinin 10-15 cm üzerine asılır.Bitkinin büyümesine paralel olarak tuzaklarda yükseltilir.Kapı ve pencere girişlerine daha sık  tuzak asılması  seraya sinek girişini engeller, buda virus hastalıklarının bulaşmasını ve yayılmasını önler. Hasattan sonra, bitki artıkları seradan uzaklaştırı-
lırken, sarı yapışkan tuzaklarda toplanır.

Sarı yapışkan tuzakların avantajları nelerdir ?
Zehirli bir madde içermemesi nedeni ile elde edilen üründe pestisit kalıntısı  olmaz.
Uygulaması kolaydır. Üreticiler zararlılarla mücadele ederken  sağlıklarını riske etmezler.
Ucuzdur, 1 kutu KAPAR® 100 Ad. Levhayı (20X25 cm) kaplar. Bu miktar 1 dekar  sera için yeterlidir. Levhalar temizlenerek defalarca kullanılabilir.
Böceklerin, KAPAR®   Sarı Yapışkan Tuzaklara direnç kazanması söz konusu değildir.
Beyazsinekler gibi bazı zararlı böcek  türlerinin yaşama yeri yaprakların alt yüzüdür. Buralara pestisit atmak zordur. Bu nedenle de kontak etkili  pestistler çoğu zaman etkisiz olur. 
Sarı yapışkan tuzakların etkisi kesindir.

KAPAR® la hazırlanan Sarı Yapışkan Tuzaklar bir kez asılır vejetasyon dönemi boyunca ürünü korur. Virus vektörlerinin etkili kontrolünü yaparak,virus hastalıklarının serada yayılmasını önler.